En İyi Kadın Giyim, Erkek Giyim Firmaları esnafvitrinim.com'da

En İyi Kadın Giyim, Erkek Giyim Firmaları esnafvitrinim.com'da

Ülkemizin en önemli ihraç malzemeleri arasında sayılan tekstil ürünlerinin, ister kadın ve isterse erkek giyim çeşitleri diye üretilsinler, bütün dünyada geniş bir pazarı vardır. Özellikle Ortadoğu ülkeleri Türk tekstil ürünlerinin en büyük alıcısıdır. 
Satışı garanti ürün yapmaktan başka erkek veya kadın giyim sektörü çok sayıda kişiye iş olanağı sağlamaktadır. Hemen akla gelen dikim atölyeleri ve burada makine başında emek yoğun çalışanlar buna örnek verilebilir.

Ülkemizde Hazır Giyim Sektö

Bütün ihracatımız içinde büyük bir paya sahip olan tekstil ürünlerimize yatırım yapan sanayicilerimiz kısa adı TGSD olan Türk Giyim Sanayicileri Derneği çatısı altında toplanarak bir meslek birliği oluşturuyorlar. Sektörün işveren kesimini oluşturan bu birliğin açıklamalarına göre ülkemizin söz konusu olan üretimde artık markalaşmaya ihtiyacı var. Genelde işlenmiş derinin toptan satışını yapan Türkiye böylece daha geniş açılımlar yapabilir.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerinden sonra ABD piyasasına girebilmenin bir yolu olarak markalaş
ma öne çıkıyor. Konuya örnek olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’in giydiği deri pantolon haberini veriliyor. Magazin sayfaları içinde yer alan bu haberde Zeytinburnu’nda çalışan bir atölyeden yollanan deri pantolonun 995 sterlinlik bir fiyatla satıldığı, bunun nedeninin ise o ülkede ürüne konan ünlü firma etiketi olduğu açıklanmıştı.

Bu yüzden sanayicilerimize g
öre tekstil ürünleri üretimi ve satışının daha stratejik bir anlayışla yönetilmesi gerekiyor. Böylece Türk tekstil ürünleri dünyada kendine çok daha iyi bir yer bulabilir. Çünkü kalitelerinde bir sorun zaten yok. Aksine Almanya ve İngiltere’nin işlenmiş deri alımında ülkemizi tercih etmesinin en önemli nedeni olarak kalite ve uygun fiyat gösterilmektedir.


İhracatta ürünün hak ettiği fiyatı bulamaması giyim sektörü içinde çok daha fazla belli olmaktadır. Erkek veya kadın giyim çeşitleri dış pazarlarda çok daha değerli bir hale gelebilir.

Kendi Sektörleri İçinde Hazır Giyimciler

Bu “ihraca yönelik üretim” konularından başka Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen toplam 26 adet sektör kavramı içinde yer alan ve tekstilde hazır giyim deri sektö olarak kategorize edilen iş kollarında baştan sona emek harcayanların daha başka sorunları da vardır. Fazla uzağa gitmeye gerek. Bir giyim mağazasına girmeniz ve orada satışa yardımcı olan tezgahtarlarla konuşmanız bile hazır giyim sektörü hakkında bilgi edinmeye yeterli olacaktır. Azalan satışlardan, uzun çalışma saatlerinden, müşterilerin tavırlarından, sosyal güvenliğin olmadığından söz edebilir.

Giyim ve giyim aksesuarları satış elemanı onların SGK meslek tanımlamasıdır ama
çoğu henüz sigortalı vasfına ulaşamamıştır. Kadın veya erkek giyim çeşitleri satan mağazalarda satış elemanı olarak çalışanlar verilen büyük ihracat rakamlarından habersiz işlerini yapmaya çalışan sektör elemanlarıdır.


İşin diğer yönünden baktığınızda müşterilerin de sürekli olarak tezgahtarlardan şikayet ettiği görülmektedir. Hazır giyim mağazalarında satış elemanı olmak zor iştir. Yiyecek içecek sektöründe çalışan servis elemanları gibi son etapta direk müşteri ile konuşan onlardır.

AVM’lerin Etkileri

Özellikle AVM kültürünün yaygınlaşması çarşıda görmeye alıştığımız giyim mağazalarını zor durumda bıraktı. Hele kendi başına çalışan terziler dükkanlarına moda evi demeye başlasalar bile hazır giyim sektö tarafından sürdürülen seri imalatın gücü karşısında tutunamıyorlar. Çoğumuz bu şekilde giyiniyoruz, hazır giyimi tercih ediyoruz. Çünkü her bedene ve her zevke uygun hazır giyim çeşitleri mağazalarda mutlaka var.

Hazır giyim üretimi büyük çoğunlukla pamuklu kumaşların hammadde olarak kullanılmasıyla yapılır. Yurt içinde bilinen hazır giyim markaları hem kadınlar hem de erkekler için çeşit üretmektedir. Ayrıca bu sektör içinde çocuk giyiminin de çok büyük bir payı vardır.

Kadın Giyim

Kadınlar için Şık giyinmek bir tutkudur. Kadınların günlük giyimleri arasında genellikler şu ürünleri sıralayabiliriz. Tişortler, Kot Pantolon, Kumaş Pantolon, Likra Pantolon, Kazaklar, Gömlekler, Eşarp, Pardüse, Tesettür giyimler yer almaktadır. 
Unutmayınki kişiler özellikle kadınlar ilk tanışma esnasında ile izlenimlerini buna göre verirler.

Faklı kombin yaparak mevsime göre giyinerek gün boyu şık gözükebilirsiniz. Kadın Giyimde elbise modelleri, yazlık ve kışlık elbiseler olarak üretilmektedir. Yazlık elbiseler, ince ve pamuk elbise modelleri ile kışlık elbiseler ile daha kalın kumaşlardan üretimi yapılmaktadır.


Yaşınıza göre giydiğiniz elbiseler sizi asla mahcup etmez. İyi giyineyim derken komik duruma düşmemek için mevsiminize, yaşınıza ve yaşantınıza göre modellerler seçmelisiniz. Havalı görünmek isterseniz, boyunuza göre elbiseler tercih etmelisiniz.