En İyi Alanya İzolasyon ve Havalandırma Firmaları burada

En İyi Alanya İzolasyon ve Havalandırma Firmaları burada

En İyi İzolasyon ve Havalandırma konusunda profesyonel olarak hizmet veren Alanya Firmalar İnşaatçıların, mimarların en çok dikkat ettiği konulardan birisi de izolasyon ve havalandırma olarak önümüze çıkıyor.

Hem kaynakların kullanımı hem de insan sağlığı açısından binalardaki izolasyon ve havalandırma sistemlerinin önemi büyüktür. Bir maden ocağını, bir tankerin ambarlarını, boya üreten bir fabrikayı ya da evlerde iyi bir mantolama olmadığı için uçup giden sıcaklığı ve paraları düşünüce konunun ne anlama geldiği daha iyi anlaşılabilir.

Ev kadınlarının ikide bir ev havalansın diye camları açması bile sağlıklı bir işlemdir aslında. Özellikle grip gibi hemen bulaşan salgınlar sırasında doktorların bulunduğunuz yeri havalandırın öğüdü de aynı sebeptendir.

Havalandırma Denince Aklımıza Gelenler

İzolasyon ve havalandırma sistemleri, havalandırma tesisatları, mekanik tesisat, dıştan spiral kenetli hava kanalı izolasyonu ya da dıştan flanşlı hava kanalı izolasyonu gibi konuya ait çeşitli terimlerle yazımızın konusu daha ayrıntılı hale getirilebilir.

Fakat genel anlamda toplu yaşanılan veya üretim yapılan yerlerdeki havalandırma ve izolasyon hakkında konuşmak çok daha verimli olacaktır. Unutmayın, Hollywood’un ünlü oyuncusu Arnold Schwarzenegger oynadığı bol aksiyonlu filmlerde kendini veya çevresindekileri kurtarmak için sürekli havalandırma sistemlerini kullanırdı.

Örneğin bir tünelde kapalı kalan yüzlerce kişinin kurtarılmasını anlatan film böyleydi. Ya da 2010 yılında Şili’de yaşanan maden kazasının kurtarma çalışmaları sırasında önce madene paralel bir havalandırma tüneli açılmıştı. Bu acil havalandırma sisteminin mahsur kalan işçilerin 69 gün sonra sağ salim kurtarılmasındaki payı çok büyüktür.

İzolasyon ve Günlük Yaşam

Pek çok yerde karşımıza çıkan izolasyon kelimesi izolasyon nedir açıklamasını da beraberinde getiriyor. Tecrit etmek, ayırmak, yalnız bırakmak anlamlarına gelen “isolation” kelimesi bize yalıtım olarak geçti. İnşaat sektörü bunu binaların içini veya dışını ses, su, nem, sıcaklık, soğukluk gibi unsurlara karşı alınan önlemlerle ayırmak veya korumak anlamında kullanıyor.

Ama bir müzik stüdyosu da aslında izole edilmiş bir yerdir, dışarıdan ses almaz. Ya da laboratuvar ortamlarındaki çalışmalarda bazı bakteriler diğerlerinden ayrılır, yani izole edilir. Hatta şimdi sosyal medyada bile kendimi diğerlerinden izole ettim, artık yalnız yaşıyorum şeklinde ifadeler geçiyor. Sonuçta izolasyon yalıtımdır ve izolasyon malzemeleri de bunun yapılmasını sağlar.

Binalarda örneğin çatı izolasyonu çok önemli bir faktördür, kaliteli yapılmazsa güzelim evinizde yağmurda akan bir tavanla oturabilirsiniz. Camyünü, taşyünü, polistren çeşitleri ve poliüretan yapı malzemeleri hemen akla gelen çatı izolasyon malzemeleri olarak sayılırlar. Yıllardır aklımızdan çıkmayan “yak şu kaloriferi kapıcı donuyoruz, söndür şu kaloriferi pişiyoruz” ve peşinden gelen “göğü ısıtamazsınız çatınızı bizim malzemelerle kaplayın” reklamı bu malzemelerin ilk biçimlerini gösteriyordu.

Bugün değişik işletmeler binanızın havalandırma ve izolasyonunu yapmak için faaliyetteler. İnşaat firmaları da zaten gerekli malzemeyi bu firmalardan alırlar.

Konu ile ilgili olarak mantolama kelimesi de gündemimizdedir. Artık mantolama yani izolasyon yapılmamış yapılara ruhsat verilmiyor. 2001 yılından önceki binalar hariç yapılmış olan binaların da bir an önce bu işlemi tamamlamaları gerekiyor.

Çünkü konu, yazımızın başında da belirtildiği gibi, bir yandan da kaynakların verimli kullanımı ile ilgili. İzole edilmiş binalarda ısı kaçakları çok daha az görülüyor.

Böylece ısınma masrafı azalıyor. Aynı şekilde dışarıdan içeriye de güneş ışınları çok fazla girmiyor, neticede yazları soğutma için de fazla enerji harcamaya gerek kalmıyor. Enerjinin verimli kullanılıp kullanılmadığına dair yapılara verilen enerji kimlik belgeleri işte bu konu hakkındadır.

Özellikle lodos olduğu zaman artan karbon monoksit zehirlenmelerinin çoğu da baca havalandırmasının iyi olmaması ile ilgilidir.larının İletişi bilgileri esnafvitrinim.com'da.