En İyi Alanya Klima ve Soğuk Depo Ustaları ve Firmaları Burada

En İyi Alanya Klima ve Soğuk Depo Ustaları ve Firmaları Burada

Endüstri gelişimi arttıkça işler de çeşitlendi. Şimdi solunan havanın kalitesini yükselten, ısıtma, soğutma ve havanın nemini alma yani “ısı konforu sağlama” gibi bir alanda hizmet veren iş kolu var. Hatta yüksekokul programları içinde iki yıllık bir ön lisans programıyla eğitimi veriliyor.

Isıtma ve Soğutma Sistemlerinde Ofis, Ev , Depo, Mağaza, Fabrika, Spor Soyunma Odaları, Camiler, Okullar, Teras, Kış Bahçesi ve Teraslarda bir çok alanda kullanılmaktadır. Endüstriyel Soğutma Sistemlerinde, Soğuk Hava Deposu, Atmosfer Kontrollü Soğuk Odalar, Soğuk Odalar, Lojistik depolar, Soğuk Depolar, Yaş Sebze ve Meyve Saklama, Dondurucu Cihazlar, Şoklama Gibi soğutma alanlarında hizmet veren firmalar şunlardır. Halciler, Gıda Toptancıları, Balıkçılar,  Pastaneler, Gıda Üretimi yapan Firmalar, Cafeler, Restaurantlar, Oteller, Yemek Fabrikaları, Kasaplar, Manavlar, Yaş Sebze ve Meyve İhracaatı Yapan Firmalar sıralayabiliriz.

İklimlendirme ve Soğutma sistemlerinde bölgemizde en çok tercih edilen sistem KLİMA’dır. Firmalar klima satışları yanında servis ağı ile hizmet vermektedirler. Kategorimizde, Soğuk Oda Cihazı  Satan Firmalar, Klima Satan Firmalar, Dondurma Dolabı Satan Firmalar, Dondurulmuş Oda Cihazı Üreten firmalar, Mitsubishi Klima satan Firmalar, Daıkın klima Satan Firmalar, Siemens Klima Satan Firmalar vb gibi bir çok markayı dahil içine katabilir. Ayrıca Kategorimizde Soğuk Oda Teknik Servisi, Klima Teknik Servisi, İklimsa Teknik Servis, Bosh Klima Teknik Servis, Klimacılar Servisi, Mitsubishi Klima teknik servisleri gibi klima ve soğutma servis firmalarını ekleyebiliriz.

İklimlendirme, ısıtma ve soğutma sistemleri günümüzde ciddi bir sektör haline geldi. Mezunlarına iklimlendirme teknikeri sıfatını veren MYO İklimlendirme bölümleri var olan eğitimli ara eleman ve teknik personel ihtiyacını karşılamak için kuruldular. Tam olarak İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Meslek Yüksek Okulu adını taşıyorlar. Evlerde, işyerlerinde, bütün yaşam alanlarında ve endüstriyel yapılarda iklimlendirme sistemlerinin kurulmasından, işletilmesinden ve bakımından, gerektiğinde yapılması gereken dezenfeksiyon işlemlerinden sorumlu teknikerler olarak çalışıyorlar.

Gelenekselden Profesyonele Uzanan Yol

Endüstriyel gelişimin yarattığı etkilerden biri de budur; ustadan kalfaya ve oradan çırağa öğretilen işler artık bu geleneksel yolu değil, daha baştan kalifiye hale gelmiş, uzmanlaşmaya yatkın işgünü ve ona uygun eğitimi ister. İklimlendirme ısıtma soğutma konusunun geçirdiği aşama da günümüzde budur. Mezunlar bütün kamu ve özel kuruluşlarda tekniker olarak iş bulabilirler. Ayrıca kendi iş yerlerini açma hakları vardır.

Günlük hayat içinde biz bu İklimlendirme ısıtma soğutma alanına klima der geçeriz. İlgilenenler ise bize göre klimacılardır ve özellikle yaz aylarında cihaz arıza yaptığı zaman köşe bucak onları ararız. Çünkü bir klimadan öncelikle soğutma fonksiyonu beklenir.

Klimanın da Bir Tarihi Var

1902 yılında ABD vatandaşı bir elektrik mühendisi olan Carrier,  çalıştığı şirketin daha verimli olması için, örneğin ısı ve nem değişikliği yüzünden kağıtların genleşmesini ve sonuçta matbaa kısmında daha renkli bir baskının oluşmasını sağlamak için, bir takım projeler üretmeye başladı. Willis H. Carrier klimayı buluyordu ve ilk tasarladığı cihaz matbaanın ısı ve nem oranını denetleyen otuz tonluk bir makineydi. Bugün “sadece klima üretiyoruz” sloganıyla dünya çapında kaliteli üretim yapan ünlü marka Carrier böyle bir hikaye ile işe başladı.

Isı konforu sağlanması için yaşam alanları tek katlı veya dubleks evler, yüksek apartmanlar, ticari binalar, hastaneler gibi kamu binaları, endüstriyel alanlar gibi iklimlendirme sahalarına ayrılırlar. Ayrıca trenlerin, gemilerin, uçakların hatta uzay araçlarının bile ısı konforu planlaması ayrı ayrı yapılır. İklimlendirme ısıtma soğutma işinin başında yoğun projelendirme evresi vardır. Örneğin bir hastanenin ameliyat odası, madenler, bir kimya laboratuvarı, nükleer tesisler iklimlendirme açısından zorlu mekanlardır.

Konunun en bilinen çalışma sahalarından biri de tarım alanları ve seralardır. Bitki büyütme alanları olan seralar sıcak ve stabil hava koşulları ister.

Leyjoner Hastalığını Biliyor musunuz?

Gerekli bakımın yapılmadığı iklimlendirilmiş sahalarda oluşan ve son zamanlarda kullanımı hızla artan klimalar sayesinde duymaya başladığımız lejyoner hastalığı ise bir virüs yoluyla yayılıyor. Klima hastalığı diye biliniyor ama cihazınızın bakım işlemlerini düzenli yaptırırsanız en büyük önlemi almış oluyorsunuz. Bu hastalıkta klima yolu ile havaya dağılan virüs bir çeşit zatürreye neden olmaktadır, baş ağrısı, eklem ağrısı, kuru öksürük en büyük belirtileridir.

Klimalar hakkında toplumda yaygın olan bir görüş de enerjiyi fazla kullandığı yolundadır. Eğer cihaz sık sık açılıp kapanıyorsa bu durum söz konusudur. Fakat özellikle günümüzde tercih edilmeye başlanan invertörlü klimalarla normal bir tüketim miktarı sağlanmaktadır. İhtiyaca göre kendini ayarlayan bu çeşit klimalar ortam ayarlanan dereceye gelince duruyor, böylece enerjinin verimli kullanımı sağlanmış oluyor. Bu çeşit cihazlar ayrıca hızlı ısıtma ve hızlı soğutma özelliklerine de sahipler. Aile bütçeleri için bu çeşit İklimlendirme ısıtma soğutma ipuçlarını bilmek yararlı olacaktır.