En İyi Alanya Elektrik Teçhizat Firmaları Esnaf Vitrinim'de

En İyi Alanya Elektrik Teçhizat Firmaları Esnaf Vitrinim'de

Elektrik olmadığı zaman ne yapacağımızı bilemiyoruz. Aydınlanamıyor, ısınamıyor, serinleyemiyor ve çalışamıyoruz. Hayat duruyor. Elektrik teçhizat hizmetleri olası arıza durumlarında yardımımıza koşuyor.
Elektrik, gereken teçhizatın iç tesisat yönetmeliklerine göre kullanılması ve döşenmesi sonucu yaşam alanlarında kullanıma hazır hale gelir.
 
Elektrikle ilgili birden fazla cihazınız varsa teçhizatınız var demektir. Yani malzemeniz veya donatınız vardır. Anahtarlar, iletkenler, prizler, sigortalar gibi yapı malzemeleri de bir çeşit teçhizattır. Ve bu malzeme ile hazırlanan devreler elektrik tesisatlarını oluştururlar.

Elektrik ve teçhizat hizmetleri konusunda belirtilmesi gereken en önemli husus dikkatli olunması gerektiğidir. Konu elektrik olunca montaj, bakım ve tamirat gibi işleri uzmanına bırakın.

Tesisatları ve Teçhizatları Belirleyen Yönetmelikler

Elektrik tesisatı kurulurken neyin nereden geçeceği, ne kadar kalınlıkta kablo kullanılacağı, kablo yüksekliği gibi konular daha işin başında projelerle belirlenir ve en doğru teçhizat seçimi yapılır. Projelere uygun yapılan bir çalışma sonrası yapılar elektrik tesisatı uygunluk belgesi alırlar. Bu belge Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından verilir.

Elektrik tesisatları kontrolünün yılda iki kere yapılması can ve mal güvenliği açısından çok yararlı olacaktır. Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine göre belirlenmiş standartlara uyulup uyulmadığı bu kontroller sırasında belli olur.

Gerektiği gibi yapılan bir tesisat kontrolünde sigorta kutuları, ana dağıtım panosu ve diğer panolar, prizler, elektrik hatları, kompresör ve hidrofor pompaları ve jeneratör kontrolleri “iş yerlerindeki yetkili kişiler” tarafından yapılacaktır. Sözü edilen bu yönetmelikler, bu projeler ve bu bakımlar elektrik ve teçhizat hizmetleri kapsamına girer.

Elektrik konusunda bütün projelendirme çalışmalarının, montajın, bakımın ve kontrollerin yetkili kişiler tarafından yapılması can ve mal emniyeti açısından elzemdir. Topraklama ölçüm raporu ve elektrik tesisatı bakım onarım sözleşmesi veya elektrik tesisatı uygunluk belgesi konuda geçen diğer kavramlar içindedir. Bütün bu belirlenmiş kurallara uyulmaması durumunda cihazlar, yapılar ve kişiler zarar görebilirler.

Elektrikçi olarak söyleyip geçiverdiğimiz kişiler ise ticaret hayatında küçük esnaf grubuna giren iş yeri sahipleridir. Gerekli teçhizatın kolayca temin edilebildiği ve satıldığı yerler buralarıdır. Elektrik ve teçhizat hizmetleri içinde onlar da yer alırlar.

Elektrik ve Kullanılan Elektrik Farkı

Fizikte elektrik bir enerji türü olarak tanımlanır. Maddenin parça hareketleri sonucunda oluşur. Biz günlük dilde elektrik dediğimiz zaman bu enerjinin kullanılır hale getirilmiş biçiminden söz ediyoruz. Doğada elektronların birbirleriyle ve çevreleriyle ilişkiye girmesi sonucu enerji açığa çıkar.

Bunu tarihte ilk fark eden kişi bugünkü Aydın ili taraflarında yaşadığı bilinen Thales’dir. (Thales of Miletos). Ovalanan kehribarın yünleri çektiğini gören Thales kehribarın uzun süreli ovulması sonucunda küçük kıvılcımlar yarattığını da görmüştü. (Belki de bu yüzden Eski Yunanca’da kehribar elektron anlamına gelir, kelime Latince’ye de electrika olarak geçmiştir.)

1600’lü yıllarda tanımlanmaya başlanan elektrik sanayi devrimini hızlandıran ve dünyadaki bugünkü uygarlığın temellerini atan enerjidir. Günlük kullanımda ise çeşitli aşamalardan geçtikten sonra evlere ve işyerlerine gelir. En az kayıpla taşınabilen enerji türüdür. Santrallerde üretilen elektrik enerjisi binlerce kilometre öteye bile iletim hatları ile kolayca ulaşabilir. Ayrıca akümülatörlerde kimyasal enerjiye dönüştürülerek depo edilebilen enerji türüdür. Kimyasaldan başka elektrik ısı, mekanik, ışık enerjilerine de dönüştürülür.

Çeşitli devreler ve indirgemeler sonucu günlük hayatta kullanılır hale gelir. Bütün bu üretim, taşıma ve dönüştürme çalışmaları çok geniş hacimli olarak elektrik ve teçhizat hizmetleri kapsamında sayılabilir.

Akıllı telefonların şarjı bittiği zaman hemen priz aramaya başlayanlar aslında devasa bir sistemden yararlandıklarını bilmelidirler.

Elektrikçi Ne İş Yapar?

Birçok kişi elektrikçilerin ne iş yaptığını merak etmektedir. Peki, elektrikçi ne iş yapmaktadır?

Elektrikçiler hizmet, endüstri ve mal alanında iş bulabilmektedir. Sektör içerisinde ara eleman rolü üstlenen elektrikçiler için piyasa birçok elektrikçi ilanı bulunmaktadır. Elektrikçiler özel ve kamu sektöründe de çalışmaktadır.

Elektrik sektöründe eleman arayanlar, başvuranların nitelikli olmasını isterler. Elektrikçi olarak yetiştirilmek isteyenler ilk olarak elektrikçi kalfası olarak çalışırlar.

Elektrikçi Görevleri

Elektrikçi ustaları olarak çalışan firmaların bazı görevleri bulunmaktadır. Elektrikçiler dış tesisatın bakım ve onarımını yapar; elektrik arızalarını tespit eder; elektronik cihazların arızalarını giderir; elektrikli aletlerin arızalarını giderir: baskı devre hazırlar: makinelerin koruyucu bakımını yapar.