En İyi Alanya Tekstil Manifatura Firrmaları esnafvitrinim.com'da

En İyi Alanya Tekstil Manifatura Firrmaları esnafvitrinim.com'da

Bir evin ev olmasını sağlayan en önemli aksesuarları mefruşat kategorisine giren perde tekstil gibi ürünlerdir. Yani bir evin ihtiyacı olan eşyalardır.

Mefruşat, çeyiz, güpür perde, halı gibi eşyalar düğünleri, yeni ev kurmayı ve evlenmeyi çağrıştırır. İşin içine tekstil ve manifatura gibi kelimeler de dahil olduğunda her çeşit dokuma ürününden bahsedildiği anlaşılır.
Bir evin döşenmesi için gerekli olan eşyaların hepsine mefruşat adı verilir. Mobilya ise sektör olarak ayrılmıştır.

Fakat günlük hayat i
çinde kullanılan halı, kilim, yolluk, perde ile ev tekstil ürünleri olarak geçen çarşaf, nevresim, yatak örtüsü, bornoz, havlu gibi çitler mefruşat malzemesidir. Aynı zamanda iş yerlerini döşemek için kullanılan eşyalar da mefruşattır.

Manifatura ve Manifaturacılar

Kumaş dokuma anlamına gelen manifatura ise dilimize İtalyancadan gelen, her çeşit bez, iplik ve kumaş imalatını anlatan bir kelimedir. Bu malzemeleri satan kişiler ise manifaturacılardır. Manifaturacı ne demek diye sorulduğu zaman aklımıza hep çarşılardaki veya pasaj içlerindeki kumaş dükkanları gelir. Hepsinin kendine has bir kokusu vardır, top top renkli kumaşlar raflarda durur. Ve her manifaturacının elinde bir metrelik tahta bir cetvel bulunur, keskin bir makas sürekli el altındadır.
Kelime aynı zamanda bazı dillerde “teknoloji destekli fabrika üretimi” anlamına da gelmektedir.

Mefruşat ürünleri nelerdir konusu ise genelde çeyizleri anlatır. Bugün için halk eğitim bünyesinde açılan mefruşat kursları çeyiz eşyası yapımı üzerinedir. Ev mefruşatı içinde yer alan ürünler aynı zamanda ev tekstili ürünlerdir. Ülkemizde ev tekstil ürünleri konusunda gerçekten kaliteli üretim aşamasına geçmiş, yoğun ihracat yapan, dünyada güvenilen bir üretim vardır.

İngiltere’nin ikinci sıradaki küçük veliaht prensi resmi devlet konuklarının yanına Türk malı bir
çocuk bornozu ile çıktı.


Özellikle Denizli ve Bursa Türk tekstil ürünleri merkezidir. Buralarda faaliyet gösteren üretici firmaların çoğu aynı zamanda ihracatçı firma grubundadır. Tekstil ihracı ülkemizde otomotiv ve gıda sektörleri ile birlikte lokomotif sektör olarak bilinir.

Halı ve Perdeleriniz Ne Durumda?

Ev eşyalarının vazgeçilmezleri arasında olan halı ve perde ikilisi de ülkemizde bol çeşit ve iyi kalite ile üretilen mefruşat çeşitleridir. Ve Türk halı sektö kendi içinde satış rekorları kırarak ihraç edilen ürünler yaratmaktadır. Geleneksel halılarıyla ünlü pek çok il ve ilçemizin yanında makine halı üretimi özellikle Güneydoğu Anadolu illerinde önemli bir istihdam kaynağıdır. Perdelik kumaş ise dokuma ürünlerinin içindedir.

Genelde halı ve perde seçiminde sütlü kahve, kırık beyaz, krem, devetüyü, yavruağzı gibi yumuşak ara renkler tercih edilir. Yer döşemelerinde kullanılan halı ve kilimlerin favori rengi de kahverengi ve değişik tonlarıdır. (Canlı renkli kilimler hala genç odalarına yakıştırılıyor.) Bu tonlar her renk mobilya ile uyum sağladığı için revaçtadır. Halı ve perde seçimi bütün hanımların severek yaptığı işlerdendir.

Ev tekstili ürünler i
çin kadınlar saatlerce çarşıda dolaşabilirler. Halı, perde, havlu, bornoz, çarşaf gibi ürünler çeyizlerin ayrılmaz parçalarıdır.


Bu malzemelerin perakende satışları da mağazalarda yapılmaktadır. Halı ve kilim çeşitleri genelde turistik merkezlerde hediyelik eşya ve deri ürünleri ile birlikte beğenilere sunulur. Ve bir kez daha belirtmek gerekir ki halı, deri, kuyum ve tekstil ürünlerimizden alan yabancı turistlerin hepsi, kendi ülkelerindeki fiyatlar ile karşılaştırdıkları zaman çok karlı alışverişler yaptıklarını düşünürler. İşin gerçeği de budur.

Türkiye’nin ihraç ürünleri genelde katma değer taşımayan, ucuz ürünlerdir.

Ev içlerinde ve iş yerlerinde kullanılan ve yukarda sayılan halı, perde, koltuk, battaniye tipi ürünlerin yıkanıp temizlenebilmesi için örneğin halı yıkama işi gibi bir iş kolunun yaratılması ise hizmet sektörünün günlük hayat içinde ne kadar çeşitlenebileceğini gösterir.

Bir ev döşemenin heyecanını herkes farklı şekilde yaşar. Mefruşat olarak genelleştirilen ev tekstil ürünü benzeri ürünler, bir evi döşemek için gereken eşyalardır. Perdesiz bir ev yuvaya benzemez. Yatak örtüsü ya da çarşafı olmayan bir yatak da otel yatağından farklıdır. Bu yüzden mefruşat ürünlerine olan ihtiyaç her daim vardır.

Eskiden dikiş nakış kursları da verilen mefruşatçılar, perde, çeyizlik ürünler, perde, masa örtüleri, uyku setleri, yatak odası takımları gibi birçok ev tekstil ürünü mefruşat kategorisine girmektedir. Yeni bir ev kurulduğunda bu ihtiyaçların tamamının karşılanması gerekir. Bu sebeple çeyizlik alışverişlerde mefruşat ürünlerinin kullanılmasının tercih edilmesi son derece yaygındır.

El yapımı ya da hazır olan bu ürünler kişinin beğenisine göre ciddi bir çeşitliliğe sahiptir. Modern dekorasyon stilleri mefruşat sektörünü etkilese de her evin demirbaşı olan ürünler hala vardır.

Perdeler

Bir evi yuva yapan demirbaşlardan olan perdeler, günümüzde zebra perde, stor perde ve fon perdeler gibi çeşitliliklerle modern dekorasyona adapte olmuştur. Oysa klasik perdelerin yerini tutamamışlardır. Zaman zaman bu ürünler tercih edilse de, evin pencerelerine özel olarak dikilen tül perdeler vazgeçilmez mefruşat ürünleri arasındadır. Başta salon olmak üzere tüm odalarda perde kullanımı son derece önemlidir.

Çünkü perdeler söz konusu olduğunda bir evin dekorasyonu kadar gizliliği de sağlanır. Dışardan bakılınca içerisinin görünmemesi için perdeler koruma sağlar. Ayrıca güneşlik adı verilen perdeler ise ışık yandığı zaman ya da çok güneş vurduğu zaman korunma sağlar. Perde sadece gizlilik ve şıklık sağlamaz. Aynı zamanda eşyaların direkt güneş ışınlarının etkilenmesini de azaltır. Bu yüzden kullanımı çok önemlidir.

Yatak Örtüsü ve Nevresim Takımları

Yatak odaları ve çocuk odalarında bulunan yataklarda nevresim takımları, uyku takımları ve yatak örtüsü takımları dikkat çeker. Bu takımlar kişinin beğenisine hitap etmekle birlikte her evde bir çift olması gereken ürünlerdir. Kaz tüyü, kuş tüyü yastık ve yorganlar, farklı özelliklere sahip yazlık ve kışlık nevresim takımları mekanın konforunu sağlaması açısından son derece önemlidir. Bu ürünler olmadan evin samimi ve sıcak havası da olmaz. Bu yüzden çeyizlerin vazgeçilmez ürünleri arasında yastık, yorgan, nevresim, çarşaf, uyku seti, yatak örtüsü gibi parçalar bulunmaktadır.

Havlu Ürünleri

Mefruşatçılarda çok fazla çeşit olmasa bile havlu ürünleri de çeyiz ve ev gereçleri arasında demirbaştır. Aile bornoz setleri, el havlusu, mutfak havlusu ve kurulanma havlusu çeşitleri temizlik ihtiyacının karşılanması açısından çok önemlidir. Misafirler için de genelde ikamesi bulunan bu ürünler fazladan tercih edilebilir. Farklı özelliklere sahip olan havlu cinsleri, bornozlar ve mutfakta kullanılan havlu ürünleri temizlik açısından son derece önemlidir. Bu gereksinimlerin karşılanması için de mefruşatçılar kullanılır.

Ev Tekstil Ürünleri Hazırlama

Ev tekstil ürünleri olarak Türkçemize uyarlanan mefruşat ürünleri kursları birçok belediye tarafından ücretsiz verilmektedir. Bu kapsamda yer alan dikiş nakış eğitimiyle ev tekstili ürünleri hazırlama konusunda el emeği gerektiren işler öğretilir. Güpürlü salon takımları, elyaflı seccadeler ve benzer ev tekstil ürünleri mefruşat kursları aracılığıya öğretilmektedir.

Genç kızlar çeyiz ürünleri hazırlama konusunda eğitim alarak kendi çeyizlerine el emeği ürünler üretmektedir. Bu yüzden günümüzde hala popüler olan bu sektör, her evin ihtiyacı olan ürünlerin satın alınması için son derece önemlidir. Esnaf Vitrinim’de yer alan mefruşatçıları incelemek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.