Alanya'da bulunan Sağlık Kurum ve Kuruluşları burada

Alanya'da bulunan Sağlık Kurum ve Kuruluşları burada

Hayattaki en önemli şey olarak tanımladığımız sağlık kurum ve kuruluşlar tarafından kontrol altında tutulmaya çalışılsa bile bu konuda pek çok problemle karşılaştığımız bir gerçektir.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşlar arasında özel ve kamu hastaneleri başta geliyor. Antalya’nın en bilinen ilçesi sayılan Alanya’da konuyla ilgili hizmet veren pek çok işletme var.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “Sağlık Kurum ve Kuruluşlarına Yönelik Kurumsal Sağlık Hizmet Göstergesi (KSHG) sahada düzenleme ve denetleme yapma amacıyla kaleme alınmış yönetmeliklerden birisidir. Konu hakkındaki esas yönetmeliklerden birisi de Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarına Ait Kurum ve Kuruluşlar ile Devlet Hastanelerinin İlgili Birimlerinin Birlikte Kullanımı ile Birliği Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliktir.

Sağlık ve Turizmin Birlikteliği

Bahsedilen ilçe Alanya olunca akla hemen turizm geliyor. Sağlık ve turizmin birleşmesi sağlık turizmi gibi bir kavramı ortaya çıkardı. Fakat Alanya kaplıcaları, ılıcaları ve estetik cerrahiyi işaret eden sağlık turizmi merkezlerinden biri değil. Aksine Alanya’nın kendisi direk olarak tatilin ve turizmin merkezi. Sağlık turizmi içinde görülmeye başlayan paket turlara ev sahipliği yapıyor. Bu turlar estetik müdahale isteyen kişilere hem bu işi hem de tatil fırsatını beraber sunan bir program olarak tur şirketleri tarafından düzenlenmeye başlandı.

Sağlık Kurumları

Tabii ki en başta herkesin aklına gelen hastaneler özel ve kamu hastaneleri olarak iki biçimde çalışmaktadırlar. Alanya’da da bu konuda bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Alanya hastaneler açısından yeterli hizmeti verebilen bir şehirdir. Devlet Hastanesi, Alaaddin Keykubat Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve diğer özel hastaneler ilgili sağlık kurumlarının başında gelmektedir. Sağlık kuruluşları ise konuya destek veren yapıdadırlar. Örneğin Kızılay, Türk Böbrek Vakfı, LÖSEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, Yeşilay bu çeşit sağlık kuruluşları içindedir.

Sağlıklı yaşamak denince pek çoğumuzun aklına gelen büyük şehirlerden ayrılarak sahil kasabalarına gitmek ve doğanın içinde yaşamak hayallerinin içinde Alanya uygun bir nokta olarak eskiden daha çok düşünülüyordu. Ama şu anda nüfusu çoktan 300 bini aşmış vaziyettedir. Yerli ve yabancı yirmiden fazla şehirle kardeş şehir statüsünde olan, ünlü bir ilçedir. Beş yıldızlı otellerin yoğun olduğu bir yerdir ki bu tesislerin içinde 3500 kişi kapasiteli olanlar bile vardır. Bu yüzden pek doğanın içinde sayılmazsınız, adeta büyük şehir havasındadır. Fakat bu da Alanya sağlık kurumları hakkında kaliteyi yaratmıştır.