Alanya'nın önde gelen Oto Yıkama Firmaları Esnaf Vitrinim'de

Alanya'nın önde gelen Oto Yıkama Firmaları Esnaf Vitrinim'de

Alanya'nın önde gelen Oto Yıkama ve Temizlik, Oto Kuaför, Oto Detaylı İç Dış Temizleme, Fırçasız Köpüklü Yıkama Firmaları esnafvitrinim.com'da

Sokak aralarında bile çokça gördüğümüz oto yıkama oto bakım işlerinin aslında sınırlarının ayrılması gerektiğini söylemeliyiz.

Çünkü çoğunlukla oto yıkama oto bakım tabelaları bu faaliyetin halı yıkama işi ile birlikte yapıldığını gösteriyor. Aslında değil halı yıkama kendi içinde bile ayrılan bir konu bu.

Oto bakım işleri dendiği zaman akla var olan bir markanın düzenli servis ve gerekli bakım işlerinin yapıldığı işyerleri de gelebilir. Fakat uygulamada oto bakım oto yıkama ile karışmış, hatta üstüne halı yıkama bile eklenmiş durumdadır.

Yapılan yeni bir iş kurma aramalarında da ise oto yıkama bayilik konusu sık sık sorulmaktadır. Cevap olarak da eğer 20 bin liranız varsa sanayide oto yıkama dükkanı açabilirsiniz denmektedir ama siz gene de ikinci kere düşünün. Çünkü bir işkolunu gösterip esas amaç olan KOSGEB kredilerini almak zannedildiği kadar sorunsuz bir süreç değildir.

Oto Yıkamada Neler Yapılır?

Hemen akla gelen aracın iç ve dış temizliğinin yapılmasıdır. Bu konuda da fırçasız yıkama, kullanılan ilaçlar, kurulama ve parlatma bezlerinin mikrofiber olması ve arabayı çizmemesi gibi hususlar devreye girer.

Oto yıkama işi şimdilerde oto kuaför diyerek de adlandırılıyor. Bu işle uğraşanlar oto iç yıkama ve dış yıkama şeklinde faaliyeti ikiye ayırıyorlar. İç yıkamada elektrikli süpürge ile bagaj dahil genel temizlik yapılıyor.

Paspaslar fırça ile yıkanıyor. Fakat oto temizleme işi ile meşgul olanların farkını belli eden esas konu araçlardaki tavan temizlemesidir. Tornador adı verilen basınçlı tavan temizleyicileri kullanıldığı zaman tavanda biriken her türlü toz veya örneğin sigara isi bile yok olmaktadır.

Bu temizlik sonunda tavanın başlangıçtaki ve sonraki rengine bakıp şaşırabilirsiniz. Torpido gözünün içi bile unutulmadan yapılan bu temizlikten sonra sıra dış yıkamaya gelir. (Eğer koltuklar deri döşeme ise daha bir özen gösterilir.) Buharlı oto yıkama da duyacağınız kelimeler arasındadır.

Oto bakım işi ile uğraşan yerlerde pasta cila denilen çizik kapatma işleri de yapılabilir. Motor yıkama bile verilen hizmetler içindedir. Özel sıvıların kullanıldığı söylenir ama baştan her türlü ayrıntıyı konuşmanız sonradan yaşanacak memnuniyetsizlikleri önleyecektir.

Fakat sonuçta oto yıkama hizmetlerinin su sünger ve oto şampuanı kullanmaktan öte bir kaliteye ulaştığı görülüyor. Zaten ortalama 100 km. hızla giden bir aracın üzerine yapışan kirleri bu klasik temizlik ekipmanı ile çıkarmak mümkün değildir.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu konunun nasıl yapıldığından çok oto yıkama bayisi nasıl olunur sorusunun gündemde olduğunu görüyoruz. Özellikle belli markaların zincirleme isim hakkı şeklinde verdikleri bayilikleri edinme çabası fazla. İşi bilenler bu konuda illa bayilik peşinde koşmanın gerekli olmadığını söylüyorlar.

Bulunduğunuz çevrede araç çoksa, sizin de tanıdıklarınız fazlaysa isim hakkı için uğraşmanıza gerek kalmayabilir. Böylece elde edeceğiniz karın en az yüzde 35’lik kısmını isim hakkına vermek zorunda da kalmazsınız. (İsim hakkı sadece car care için geçerli değildir. Franchise bedeli neredeyse bütün işkollarında böyledir.)

Ayrıca bayilik aldığınız zaman sadece o markanın oto temizlik ürünleri kullanılıyor. Bu da piyasada bilinen ve sürücülerin gerçekten güvenini kazanmış diğer ürünlerin kullanılmasını engelleyecektir.

Sırf bu nedenle müşteri bile kaybedebilirsiniz.  Açılması planlanan bu işin çok lüks görünümlü bir dükkânda yapılıp yapılmayacağı da kişisel tercihtir. Sonuçta sürücüler dükkanın dekorasyonuna değil, araçlarının istedikleri gibi temizlenip temizlenmediğine bakacaklardır.