En Trend Alanya Gelinlik, Abiye Firmaları esnafvitrinim.com'da

En Trend Alanya Gelinlik, Abiye Firmaları esnafvitrinim.com'da

İnsan hayatındaki en heyecanlı zamanlar arasında sayılan evlenilen gün gelinlik, damatlık ve ilgili aksesuar alışverişlerinin mutlaka yapıldığı zamandır. Mutluluklardan başka düğünler ticari açıdan bakıldığında piyasaya hareketlilik sağlayan etkinliklerdir.

Gelin haricinde diğer kadın davetliler abiye giyimi tercih ederler. Özel zamanlarda giyilen süslü kadın elbisesi anlamında kullanılan abiyeler gece kıyafetleri olarak da bilinirler.

Hazır giyim sektörünün hacmi içinde gelinlikler ve abiye kıyafetler önemli paya sahiptirler. İhracatta dikkat çeken bir kalemdir. Örneğin yaklaşık 300 tişört ihraç edeceğinize bir gelinlik ihraç edebilirseniz aynı kârı sağlamış olursunuz. Bu yüzden ülkemizdeki hazır giyim ihracatçıları da yurt dışındaki pazar paylarını artırmak için uğraşıyor. Özel gelinlik ve abiye giyim fuarları sık sık düzenleniyor.

Hazır veya Özel Dikim Gelinlikler ve Abiyeler

Ama biz gene de ihracatçılardan öte gelinlik, damatlık ve abiye giyim dendiği zaman önce çarşıdaki mağazaları hatırlıyoruz. Hazır giyimin perakende satış kısmında olan gelinlikçiler gelin aksesuarları olarak el buketi, eldiven, gelin ayakkabısı, çanta, hatta gelin çiçeği ile uyumlu damatların yaka çiçeklerini de satabiliyorlar. Bu hazır gelinliklerden başka terziye özel gelinlik diktirmek ise çok daha özel bir sipariş oluyor.

biye giyim i
çinde yer alan kıyafetlerde de hem hazır hem özel dikim yapılabiliyor. Özel dikim sadece size ait olduğu için bir başka hanımın üzerinde aynı modeli görmüyorsunuz, bu, zaten özel olan düğün gününe, özellikle gelinlikler açısından ayrı bir tat katıyor. Özel tasarım gelinlik konusu terzilerin özel işleri arasında sayılıyor, en az üç prova istiyor. Müşteri memnuniyeti ancak böyle sağlanıyor.


Nişan, düğün, kına gecesi, mezuniyet töreni gibi etkinliklere uygun abiye giyim çeşitleri dalında hazır giyim sektörümüz oldukça iddialı. Tesettür abiye giyimin de konuya dahil olmasıyla özellikle Ortadoğu ve diğer Arap ülkelerine yapılan abiye giyim ihracatının son yıllarda çok arttığı biliniyor. Bütün ihracatçıların amacı olan “marka yaratmak” konusunda gelinlikçilerin diğer ihraç ürünlerine nazaran fark yarattığı söylenebilir. Çünkü hazır giyim sektörüne materyal sağlayan tekstil sanayimiz yani kumaşlarımızın kalitesi çok iyi.

Bugün için yurdun pek çok yerinden dünyaya gelinlik ihraç edebilen kişisel firmalar ekonomik canlılık açısından değer taşıyorlar.

Aksesuar Çeşitleri

Konu gelinliklerle bağlantılı olunca damat aksesuarlarından da bahsedilebilir. Yaka iğnesi, kol düğmesi, yelek, çorap, kravat, ipek mendil, ayakkabı gibi kıyafeti tamamlayan aksesuar çeşitleri damatlık satan mağazalarda var. Bu alanda eskiden beri bilinen hazır giyim markalarının damatlık koleksiyonları en fazla tercih edilenler. Fakat gene özel damatlık dikilmesi ayrı bir mutluluk ve terziler açısından ayrı bir iş kaynağı oluyor.

Abiye Giyimin Artan Çeşitliliği

Özel günlerin bu süslü elbisesi günümüzün hazır giyim çeşitleri içinde çokça satılıyor. Her bedene uygun, her renk ve modelde kıyafeti satışa sunulan koleksiyonlar içinde görebilirsiniz. Fakat bu alanda da özel tasarım kıyafetlerin farklılığı hemen dikkat çekiyor. Ünlü modacıların imzalarını taşıyan bu kıyafetler “haute cauture – kişiye özel, yüksek kalitede olan moda” olarak sınıflanıyor. Fiyatları da doğal olarak farklı değerlendiriliyor.

Özel tasarım abiye kıyafet dendiği zaman akla prens ve prenseslerin düğünleri geliyor. İngiltere tahtının küçük prensi bu ilkbahar evlendiğinde Megan Markle’ın gelinliği ve davetlilerin her biri haute cauture giyim tarzı için örnek gösterilen kıyafetleri günlerce konuşulmuştu. Moda dünyasının kalbi günlerce bu düğünde atmıştı. Bizde ise abiye kıyafetler genelde magazin sayfalarının konusu oluyor.

Sonuçta gelinlik ve abiyeler hazır giyim sektörümüzün yüz ağartıcı ürünleri sayılmaktadır.