En İyi Alanya Düğün Fotoğrafçıları esnafvitrinim.com'da

En İyi Alanya Düğün Fotoğrafçıları esnafvitrinim.com'da

Teknolojinin en fazla geliştirdiği konulardan olan fotoğraf çekimleri gene de usta bir göz istiyor ama hayatımızda görselliğin gücünün çok arttığını kabul etmek gerek.

Video çekimleri denen hareketli görüntüler ise artık güzel anıları daha kaliteli saklıyor. Bir kamera yıllar sonrasına kayıt bırakıyor.

Fotoğraf Stüdyolarını Hatırlar Mısınız?

Bir zamanlar vesikalık fotoğraf çektirmek için stüdyo denilen küçük dükkânlara giderdik. Gülümser ve makineye bakardık. Sonra çekilen film banyo edilir, çoğaltılır ve teslim edilirdi.

Digital fotoğrafçılık aşamasına geçince bütün bu işler ortadan kalktı. Şimdi karanlık odalar falan yok. Günümüze kalan fotoğrafçılık mesleğinin yaşadığı değişim ve arka tarafa geçmeden bu dükkânlarda yapılan baskılar oldu. Hatta makineniz varsa kendi vesikalığınızı bile renkli yazıcıda basarak çekebilirsiniz.

Fakat bir nokta var ki o aşılamıyor. Çekilecek en orijinal anı tespit edip düğmeye basmak gene de işin ustasına bağlı. Yoksa elinden akıllı telefon düşmeyenlerin hepsi fotoğrafçı olurdu. Selfie çekmek fotoğraf çekmekten çok farklıdır.

Digital çekimler işi çok kolaylaştırsa da çekilmeye değer görüntüyü hissetmek ve yakalamak fotoğrafın ustasına kalmıştır. Örneğin bir gölde yüzen ördekleri herkes çekebilir, gerektiğinde suyun üzerindeki yansımayı bile karenize alabilirsiniz.

Ama o ördek şimdi suya dalacak ve ben onun başının sudan ilk çıktığı anı, çevreye saçtığı suları çekeceğim diye düşünür ve beklerseniz fotoğrafçılığın ruhunu hissetmişsiniz demektir.

Düğün Fotoğrafçılığı
Değişik anları yakalayabilmek düğün fotoğrafçılığı işinin de bir parçasıdır. Aynı zamanda doğa fotoğrafçılığı, doğum veya bebek fotoğrafçılığı gibi çeşitlenen çekimler için de biraz olsun yaratıcılığınızı konuşturmanız gerekir.

Stüdyo dışında yapılan ve dış çekimler denen bu işler şimdi sadece düğün zamanı değil, sonrasında da yapılıyor. Gelin ve damat yeniden kıyafetlerini giyiyorlar, bu kez kirlenme korkusu olmadan değişik dış mekanlarda çekimler yapılıyor.

Örneğin denize girebilir veya bir ata binebilirsiniz. Trash day – çöp günü denilen bu çekimlerde çok değişik pozlar yakalamak mümkün oluyor. Düğün gibi eğlencelerde yapılan çekimlerin içine artık drone ile yapılanlar bile dahil.

Fotoğrafçıysanız teknolojiyi takip edeceksiniz. Moda fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı ve tabii herkesi heyecanlandıran haber fotoğrafçılığı mesleğin diğer alanları içindedir. Fakat bu konuda da belirtmek gerekir ki elinde akıllı telefon ile yollarda yapılan kazaları çekenler ve haber kanallarına yollayanlar işin dışındadırlar.

Videolar Hayatımızın İçinde
Anlık görüntülerden başka sürekli görüntü ve üzerine ilaveten ses kaydı yapabilen cihazlara video diyoruz. Ama genelde bu işle ilgili bütün kavramlara video deyip genelliyoruz. (Örneğin kayıt yap yerine video çek deriz.)

Günümüzde bütün olayları, emniyet amaçlı olanlar da dahil olmak üzere, video çekimi ile kayıt altına alabilirsiniz, çünkü nasılsa digital görüntülerin saklanma kapasitesi sonsuz gibidir.

Fotoğrafçılık mesleği içinde artık video kaydı yapmak da var. Sonrasında bu görüntülerden özel bir düğün klibi bile hazırlanıyor. Böylece evlenen çiftin müşteri memnuniyeti artıyor.

Verilen bir hizmetten ve müşteri memnuniyetinden bahsedilmesinden - ilaveten çarşıda sayısı artan “Foto” tabelalarından - anlaşıldığı üzere fotoğrafçılık işinin de hizmet sektörü içinde yer alan bir faaliyet olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bir fotoğrafçı için kamerası her şeydir. Günlük hayatımız içinde meraklı ellerde genellikle küçük ve kullanılması kolay digital kamera görmüşüzdür.

Bu cihazlara takılan teleobjektifler ise işin boyutunu değiştirir, bu çeşit cihazlarla onlarca kilometre öteden çekim yapabilirsiniz. Hemen akla gelen doğa belgesellerindeki aslanların rahatını bozmadan yapılan çekimlerdir.

Fakat elinden kayıt cihazı düşmeyen bir doğa fotoğrafçısı olmak istiyorsanız olduğunuz yerde sabırla beklemeyi de bileceksiniz.