Alanya'da Bulunan Esnaf Odaları Esnaf Vitrinim'de

Alanya'da Bulunan Esnaf Odaları Esnaf Vitrinim'de

Alanya'da bulunan Esnaf Odaları, Ticaret Odası ( ALTSO ), Esnaf Odaları, Şoförler Odası vb diğer odaların Kendi işi olan veya kendi işini yeni kuracak olan bütün kişiler gün gelir esnaf odaları kavramı duyarlar.

Küçük esnaf olarak adlandırılan ticari işletmelerin meslek birliği olarak kurulan esnaf odaları kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu adı altında toplanmışlardır. Bu çatı altında;

·         Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu,

·         Bakkallar ve Bayiler Federasyonu,

·         Kebapçılar, Köfteciler, Tatlıcılar, Pastacılar ve Lokantacılar Federasyonu,

·         Fırıncılar Federasyonu,

·         Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu,

·         Berberler ve Kuaförler Federasyonu,

·         Elektrik – Elektronik ve Benzeri Teknisyenler Federasyonu,

·         Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu,

·         Umum Ayakkabıcılar Federasyonu,,

·         Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu,

·         Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu,

·         Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu ile

·         Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu vardır.

·         Ayrıca meslek odaları ve esnaf odaları da kuruluşun içindedir.

Kurum Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Bu bakanlık içinde yer alan Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü de yazımız dahilinde olan resmi bir kurumdur. Konuyla ilgili olarak esnaf ve sanatkar sicil yönetmenliğinden de bahsedebiliriz. Esnaf sicil gazetesi nereden alınır sorusu çokça yapılan aramalar içindedir. 

Esnaf Odaları Tarihi

Bu başlık bizi ahilik kavramına götürüyor. 12. yüzyılda Kırşehir’de ilk örnekleri ortaya çıkan ahilik bir tarikat olmaktan çok bir toplum düzeni, bir çeşit kültürdür. Çarşı esnafının dayanışması üzerine kurulmuştur. Kurucusu kabul edilen Ahi Evran ise deri işi ile ilgilenen usta bir ticaret erbabıydı. Daha sonra ortaya çıkan Gedik Teşkilatı ise 1860 yılına kadar sürmüştür. Çırak ve kalfa düzeni ile yetişen sanatkarlar ustalık düzeyine gelmedikçe yani gedik sahibi olmadıkça dükkan açamazlardı. Cumhuriyet döneminde ise 5373 sayılı Esnaf Dernekleri Kanunu çıkarıldı. Konu 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu ile genişledi ve bahsettiğimiz teşkilat günümüzdeki yapısına dönüştü. Aslında Halk Bankası, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve hatta Bağ-Kur gibi finansal yapılanmaların kökeni de ahilik geleneğine dayanmaktadır. Bugün için www.tesk.org.tr kurumun resmi internet sitesidir ve info@tesk.org.tr formatı ise iletişim için kullanılan e-posta adresidir.

Esnaf Odaları ve Krediler

Günümüzün ticaret hayatında işyeri açarken kayıt olunması gereken esnaf odaları veya ona benzer kurumlar küçük esnafların aklına kredi çekme zamanlarında geliyor, bu bir gerçek. Esnaf odaları kredi kaynağı olarak düşünülen bir yapılanma ve aslında kendi kuruluş hükümleri içinde de böyle bir yardımlaşma zaten var. Fakat ilgili her yazıda hatırlattığımız gibi gene bu yazıda da belirtmek isteriz ki esnaf kredisi almak istediğinizde bir kere daha düşünün. Çünkü bu çeşit krediler ihtiyaç kredileri gibi değildir ve kişiye değil, işletmeye verilir. Bu yüzden alınması bürokratik işlemler açısından daha zordur ve sonuçta ticari kredi olarak görüldükleri için geri ödeme faizleri daha yüksektir. Küçük esnaflarımız belki de küçük miktarlardaki tüketici kredisi alarak daha avantajlı bir faiz ödemesi ile sıkıntılarını aşabilirler. Ayrıca son dönemde çokça konuşulan KOSGEB kredileri de esnaf için can suyu olarak tanımlanıyor. Doğrudur, fakat lütfen unutmayın, her kredi işletmeye artı bir yük getirir ve bu gerçeği de en iyi çarşı esnafı bilir.

İşe Başlama Prosedürü

Bir işyeri açarken önce vergi dairesinde ve ilgili belediyede gerekli evrakları dolduracak veya hazırlayıp onlara götüreceksiniz. Sonra sıra esnaf sanatkarlar sicil müdürlükleri ile esnaf ve sanatkarlar odasına yapılacak başvurulara gelecek. Bu süreç zorunludur.  Fakat sonrasında tarihi yüzyıllara dayanan ve gerçek bir ahlakı betimleyen “esnaf” sıfatını alabilirsiniz.iletişim bilgileri esnafvitrinim.com'da