En İyi Alanya Dershane, Okullar, Yurt,Öğrenci Pansiyonları burada

En İyi Alanya Dershane, Okullar, Yurt,Öğrenci Pansiyonları burada

Bir bütün olarak kabul edilen eğitim sürecinin içinde dershaneler okullar yurtlar da söz edilmesi gereken unsurlar olarak yer alırlar.

Hatta dershaneler okullar yurtlar üçlüsü bu sürecin bir özeti olarak ele alınabilir. Bunlar ne durumdadır sorusuna verilen yanıt eğitimin ne durumda olduğunun da bir özeti gibidir. Ülkemizde son çıkan yasalarla dershaneler kapanmıştır ama değişik isimler altında faaliyetlerine devam ettikleri de bir gerçektir.

Okullar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak (özel okullar bile denetime bağlıdır) çalışmakta, yurtların ise Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı olanlar hariç genelde kar sağlayacak bir işyeri olarak düşünülen özel yurtlar formatında olduğu görülmektedir. Üniversite eğitimi ile akla gelen başka şehirde okuma ve barınma sorunları bugün yatılı orta eğitim kurumlarını da içine almıştır.

Fakat sonuçta bir şekilde öğrencilerin barınma sorunu yurtta kalma veya ortaklaşa ev tutma şeklinde çözülebilmektedir. Üçlü kelime grubumuzun içinde yer alan okulların durumu ve sorunlarının çözümü çok daha kapsamlıdır.

Alanya ,Üniversitesi Olan ilk ve Tek İlçedir

Alanya dershaneler okullar yurtlar şeklinde arama yapacaklar pek çok eğitim kurumu ile karşılaşabilirler ki bu aramada kalacak yere ait seçenekler ön plandadır. Sonrasında dershaneler gelmektedir.

KPSS dershaneleri, üniversiteye hazırlık dershaneleri, en iyi dershaneler gibi çeşitli aramalar sonucu ilçenin eğitime destek veren yardımcı eğitim kurumları isimlerine ulaşabilirsiniz. Çoğu yurt çapında faaliyette olan ve bir eğitim zinciri oluşturan kurumların Alanya şubesi olarak hizmet vermektedir.

Etüt merkezi şeklinde kurumsal kimlik kazanmış olanlar da aynı aramada karşınıza çıkacaktır. Antalya’nın en turistik ilçeleri arasında olan Alanya özellikle 2015 yılında kurulan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi sonrası bir öğrenci kenti olma özelliğini de kazanmaya başlamıştır. Sonuçta Alanya devlet yurtları ile beraber özel yurtlar, kalınabilecek apartlar ve öğrenciye kiralık ev ilanları da çocuğu bu ilçede okuyacak anne babaların gündemine girmiştir.

Fakat yazının başında da değinildiği gibi öğrencilerin Alanya’da barınma sorunları bir şekilde çözülebilir, önemli olan okulların durumudur ki bu bağlamda yükseköğrenim kurumlarının durumu esas konudur.

Antalya Akdeniz Üniversitesi bünyesinden ayrılarak 2015 yılında yapılan yasal düzenlemelerle kurulan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) bir devlet üniversitesidir. Sekiz fakülte (ki içlerinde Tıp Fakültesi de vardır) ve beş yüksekokul kendisine bağlıdır.

Alanya Öğrenci Yurtları Fiyatları

Konu dershaneler ve yurtlardan açıldığı zaman mutlaka gündeme gelecek hususlardan birisi de Alanya öğrenci yurtları fiyatları olacaktır. KYK bünyesinde olanlarda belirlenmiş fiyatları geçerlidir, özel yurtlar ise sizin aramalarınıza ve konuşmalarınıza bağlı olacaktır.

Ayrıca çok sayıda öğrenci evi, kiralık apart gibi seçenekler de vardır. Bir kez daha belirtilmesi iyi olacaktır. Alanya’da okuyacak öğrenciler için kalacak yer sorunundan çok okulların kalitesi çok daha fazla düşünülmesi gereken konudur.

Dershaneler ve Alanya

Okuryazarlık oranının yüzde 99 olarak verildiği ilçede özel eğitim kurumlarının sayısının 150’leri aştığı resmi bilgiler arasında. Bu kurumların arasında motorlu taşıtlar sürücü kursları, özel liseler, özel ortaokul ve ilkokullar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel kurslar yer almaktadır.

Dil kursları, etüt merkezleri ve meslek edindirme kurslarının sayısı bu rakamın dışındadır. Görüldüğü gibi Alanya dershaneler açısından hareketlidir. Bu durumda gene verilen eğitimin kalitesi karar vermede belirleyici olacaktır. Eğitim kurumlarının fiyatlardan önce kaliteyi düşünmeleri gerek gerçeğini yeniden hatırlatmaya gerek yoktur.

Bu açıdan ilçedeki özel eğitim kurumlarının orta seviyede bulunduklarını ve bir şekilde kentin ekonomisini belirleyen turizm ile bir şekilde ilgili olduklarını görmekteyiz. Bu açıdan bakıldığında dil kursları daha fonksiyonel olarak tanımlanabilir.