En İyi Alanya Sağlıklı Beslenme Uzmanı, Diyetisyenler Burada

En İyi Alanya Sağlıklı Beslenme Uzmanı, Diyetisyenler Burada

Hizmet sektörü içinde gruplanan meslek dallarından birisi de beslenme uzmanı (diyetisyenlik) olarak geçer. Diyet dendiği zaman akla gelen zayıflama reçetelerinden çok daha kapsamlı bir konudur.

Sağlık ile ilgili profesyonel meslek mensupları grubunda yer alan beslenme uzmanı ve diyetisyenler lisans düzeyinde eğitim gören meslek birim grupları içindedir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme, bu konudaki listelerin hazırlanması, sağlığa uygun pişirme şekilleri, besin kaynaklarının en sağlıklı ve en ekonomik şekilde kullanılma planları mesleğin temel konularıdır.

Diyetisyenlere Duyulan İhtiyaç Zayıflamaktan Fazlasıdır

Günlük hayatımızda “zayıflamak için diyetisyene mi gideyim” gibi ifadelerle andığımız beslenme uzmanları profesyonel meslek tanımlamalarına göre özel veya kamu kuruluşlarında çalışan, bağlı olduğu kurumda sağlıklı beslenme konusunu yöneten ve kendisine danışılan kişidir. Sağlıklı beslenme diyetisyenlik mesleğinin kişi veya toplum bazında temel amacı diye tanımlanıyor. Aynı zamanda ilgili araç kullanımı, iş güvenliği, çevre koruma, verimlilik ve kalite gibi unsurlar bu mesleğin sürekli gündemindedir. Toplumun bu alanda eğitilmesini de meslek görevleri içinde sayabiliriz.

Beslenme uzmanı olarak çalışan kişilerin en büyük istihdam sahası özel ve kamu hastaneleridir. Aynı zamanda örneğin fabrika gibi toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda diyetisyene ihtiyaç duyulur. Eğitim kurumları, özellikle okul öncesi eğitim veren anaokulları, spor merkezleri ve besin üretimi yapılan kuruluşlar da beslenme uzmanlarının iş sahaları içindedir. Futbol, basketbol, voleybol gibi spor takımlarının ya da bireysel sporcuların beslenme programlarını düzenleyenler de diyetisyenlerdir.

Yüzme sporunda bir dünya efsanesi haline gelen olimpiyat ve dünya şampiyonu ABD’li Mark Phelps’in yanından ayrılmayan bir diyetisyeni olduğunu magazin haberlerinde okumuşsunuzdur. Aynı zamanda Türk Milli Futbol takımının değişmez saha dışı çalışanları arasında diyetisyenler de vardır.  Kısa adı TFF olan Türkiye Futbol Federasyonu futbolda beslenme uzmanlığı gibi kurslar açarak hizmet içi eğitim çalışmalarını desteklemektedir.

Hastalıklardan koruyucu beslenme diyetleri, besinlerin satın alınması ve saklanması, toplu ihtiyaca ve bireylerin günlük kalori ihtiyacına göre günlük, haftalık, aylık menü düzenleme (özellikle anaokullarında aylık menüler velilerin en çok dikkat ettiği hususlar içindedir), çalışan personelin hijyeni, toplumun sağlığını koruma işin sorumlulukları içindedir.

Diyetisyenlik Eğitimi

Üniversitelerin dört yıllık ilgili bölümlerinde verilen eğitim temel kimya, tıbbi biyoloji, beslenmenin biyokimyası, besin mikrobiyolojisi, besin kontrolü ve yönetim ekonomisi, beslenme hastalıkları, kurum beslenmesi, ana çocuk beslenmesi gibi alan derslerini kapsar. Mezunlar beslenme ve diyetetik lisans diploması ile birlikte diyetisten ünvanı alırlar.

Her yıl Haziran’ın altıncı günü Dünya Diyetisyenler Günü olarak ayrılmıştır. Ülkemizde ilk kez 1962 yılında Hacettepe Üniversitesi bünyesinde diyetisyenlik eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Genellikle kapalı ortamlarda çalışılacağını tahmin edebilirsiniz. Özellikle hastane gibi sürekli faaliyetin olduğu çalışma sahalarında hastalara göre yemek listeleri hazırlamak da bitmeyen beslenme uzmanlığı işlerindendir. Toplu yemek üretimi yapılan yerlerde mutfağın hijyeni  son derece önemlidir ve diyetisyenlerin kontrolü altındadır.

Toplum Sağlığı Açısından Diyetisyenlik

Sadece zayıflama amaçlı diyetisyenlere gidilmez. Sağlıklı beslenme nasıl olur diye öğrenmek için de bu uzmanlara başvurabilirsiniz. Örneğin benim çocuğum çok iştahsız diyen anneler bir diyetisyene gidebilir, tombul olmayan çocukların da pekala sağlıklı olacağını öğrenebilir, böylece çocuklarınızın peşinde sürekli yesene diyerek dolaşmayı ve onları şişmanlatmayı bırakabilirler.

Dünyada ve ülkemizde büyük sorun haline gelen obezite ile mücadele diyetisyenlerin toplumu eğitme görevleri içindedir. Yeni nesil çoktan şişmanlık sorunuyla boğuşmaya başladı. Okul çocuklarının beslenmesi, anne sütünü artırmak için nasıl beslenmek gerektiği gibi konular da beslenme uzmanlığı toplum sağlığı konuları arasındadır.

Alanya Diyetisyen Firmaları

Bilindiği gibi insanın en temel ihtiyaçlarının başında beslenme gelmektedir. İnsanlar pek çok ihtiyacından vazgeçebilir ancak; beslenme gibi temel bir ihtiyacından asla vazgeçemez. Çünkü insanlar beslenme olmadan yaşamına devam edemezler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta: “Beslenme ile karın doyurmanın aynı şey olmadığı” noktasıdır.

Alanya Anadolu Hastanesi Diyetisyen bilgilerine ulaşmak için kesinlikle doğru adrestesiniz. esnafvitrinim.com size en yakın diyetisyenleri bulmanız ve ulaşabilmeniz için gerekli hizmet verenlerin iletişim bilgilerini sunuyor.

Diyetisyenlerle Nasıl Çalışılır?

Diyetisyenler şok diyetler ve bilinçsiz yapılan diyetler sonucu hızlı kilo vermenin yanlış oldu-ğunu ve hızlı ve kontrolsüz olarak verilen kilonun en kısa şekilde daha fazla olarak geri alınacağını vurgu yapıyor.

Diyetisyenler kişilerin ilk olarak rahatsızlıklarını inceler. Buna uygun kan tahlili yapar. Bunu yapmalarının en önemli sebebi, oluşturacakları listelerin kişilerin var olan hastalıklarını daha fazla tetiklememesi gerektiğidir. Kişi zayıflamak isterse, hasta olmamalı veya da sağlığından edilmemelidir. Diyetisyenler kişilere özel program hazırlarken onların almaları gereke kalori miktarına ve harcadıkları kalori miktarına dikkat etmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi hızlı olarak verilen kilolar aynı hızla daha fazla olarak geri alınacaktır. Bu sırada kişide bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kişi bu sebeple hızlı kilo verme arzusunu kafasından atmalıdır. Bu düşünce kafadan atıldığında kişi daha kalıcı kilo verebilir ve ideal kilosuna ulaşabilir. Sıkı bir program yaparak en kısa sürede kilo vermek kulağa oldukça hoş gelebilir. Ancak ayda verilebilecek en ideal kilo sayısı en 2, en çok ise 4’tür. Bu durum herkes için değişebilir.

Diyetisyenlerin felsefesi yavaş yavaş ve zamana yayarak kilo verdirmektedir. Bunu benimsemelerin sebebi ise, zamana yayılarak verilen kiloların kalıcı olduğu ve kolay kolay geri alınamayacağıdır.

İnsanlar, doğru besinler sayesinde sağlıklı olabilir. Yanlış beslenerek de sağlıklarından olup hasta olabilirler. Bu sebeple kişi için önemli olan beslenme olgusu diyetisyenler tarafından belirlenmelidir.

Alanya Başkent Hastanesi Diyetisyen olarak çalışan doktorlar, sizlere beslenme konusunda önemli öneriler sunmaktadır. Bu tür doktorlar kulaktan dolma bilgileri değil, üniversite eğitimi boyunca öğrendiklerini hastalar ile paylaşmaktadır.

Diyetisyenlerin olduğu her koşulda sağlıklı beslenme şeklinin belirlenmesine yardımcı olurken, her yaştan kişinin beslenme eksiklikleri ve sorunları konusunda da bilgi vermektedir.

Anne karnından ölene kadar hemen hemen hayatımızın her alanında düzenli ve doğru beslenme önerilerine ihtiyacımız var. Örneğin; hamile kalmaya çalışıyor veya da hamile iseniz, burada nasıl beslenmeniz ve nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu noktada da devreye diyetisyenler girmektedir. Diyetisyenler sizlere hayatınızın çeşitli alanlarında doğru beslenmenin püf noktalarını öğretecektir.

Halk arasında bilinen yanlış bir düşünce var. “Diyetisyenlere sadece kilo problemi yaşayan kişiler gitmektedir” Bu sanılanın aksine oldukça yanlış bir düşüncedir. Sadece kilo problemi olan kişiler değil, normal kilosunda olup da sağlıklı beslenmek isteyen kişiler de diyetisyenle-re gider.

Ücretsiz olarak Alanya belediyesi diyetisyen bölümüne gidebilir ya da ikametinize en yakın bölgede hizmet veren diyetisyenlerin listelerine ulaşabilirsiniz.

Bebeğiniz olabilir ya da çocuğunuzun beslenmesine öğün hazırlıyor olabilirsiniz. Bu noktada da diyetisyene danışmanız gerekmektedir. Ofis çalışanı olabilirsiniz, sporcu olabilirsiniz, hasta olup ilaç da kullanabilirsiniz kısacası hayatınızın her türlü döneminde diyetisyenden öğüt ve yardım almalısınız.

Diyetisyen Olmadan Besleme Programı

Genellikle diyetisyenlere normal kiloda olan insanların dışında aşırı kilolu olan kişilerde git-mektedir. Peki, bu durum hep bu şekilde mi olmalıdır? Hayır, kişiler aşırı kiloya ulaştıklarında diyetisyene koşmamalıdır. Bu duruma gelmeden önce önlem almak adına Alanya’da en iyi diyetisyenlere başvurabilirsiniz. Kısacası, diyetisyen hasta olunca değil, hasta olmadan önce hastalıklara karşı önlem alınması için gidilebilecek bir kurumdur.

Diyetisyenler kişiye kan durumuna, kilosuna, yaşına ve bunun dışında çeşitli durumlarına bakarak beslenme programı hazırlamaktadır. Diyetisyenler bu iş için özel eğitim almışlardır. Bu sebeple bu kişilere güvenebilirsiniz. Amacınız zayıflayıp, ideal kiloya ulaşmaksa mutlaka diyetisyenden yardım alın.

İnternet üzerinden uyguladığınız diyetisyensiz beslenme programları kişiye hızlı kilo verdirir. Kişi hızlı olarak verdiği kiloları sadece su atarak verir. Bu tür hızlı verilen kiloların çok hızlı bir dönüşü olmaktadır. Bu sebeple diyetisyen olmadan beslenme programı doktorlar tarafından pek önerilmez.

Ayrıca diyet listelerinin çoğu farklı ülkelerdeki listelerden çevrilmiştir. Her ülkenin temel besin kaynakları farklı olduğu için beslenme şekilleri de farklıdır. Bu yüzden herkesin mevcut şartları dahilinde beslenmesi gerekmektedir.