Alanya'nın önde gelen Spa, Spor-Fitness Merkezleri burada

Alanya'nın önde gelen Spa, Spor-Fitness Merkezleri burada

Hayatınıza kesinlikle sağlık katacak kavramlar arasında spor fitness spa merkezleri de vardır.

Bir şekilde uğraşmanız ve uğramanız gereken işler ve yerler arasında spor fitness spa merkezleri olduğunu unutmayın. Özellikle toplumsal hareketin fazla olduğu, ekonomik yapısı güçlü, dış kültürlere açık şehirlerde bu gibi etkinlik merkezlerine sık sık rastlayabilirsiniz. Örneğin Alanya’da durum budur.

Hep fonksiyonları açısından konuşulan spor ve fitness merkezleri aynı zamanda hizmet sektörü içinde sayılan işyerleridir. Aramalarınızda “wellness center” şeklinde bir ifadeye de rastlayabilirsiniz, iyi olma merkezi anlamındadır. Her seviyeye uygun, farklı dersler bu merkezlerde düzenlenmektedir. Rahatlama ve güçlendirme egzersizleri temel hareketlerdendir ki pilates bu iş için ideal bir disiplindir.  Alanya spor merkezleri gün boyu ofislerde çalışanlar için hareket etme imkanı yaratan kulüplerdir diyebiliriz.

SPA Nedir?

Alanya bölgesinde çok görülen beş yıldızlı otellerde SPA hizmeti de verilir. Aynı zamanda otele bağımlı olmadan çalışan merkezler de vardır. SPA kelime anlamıyla sudan gelen sağlık anlamındadır. Latince “selus per aqua” ifadesinin kısaltmasıdır. Su ile yapılan terapi ve bakımları anlatır. Bunun için fazla uzağa gitmeye gerek yok. Geleneklerimiz içinde yer alan hamam kültürü aslında bir çeşit SPA uygulamasıdır. Zaten “Türk hamamı” da gene bu otellerde özellikle kurulmuştur. Aynı zamanda Fin hamamı olarak tanınan saunalar da SPA çeşididir. Sağlık turizmi kavramını yaratan kaynaklarımız içinde sayılan kaplıcalar da SPA merkezleridir.

Bizim hamamlarımızda kese sabun olarak bilinen hareketler SPA merkezlerinde profesyonel masaj yapılmasına dönüştü. Masaj yaptırmayı hiçbir yan etkisi olmayan sakinleştirici olarak kabul edebilirsiniz. Özellikle günlük yorgunlukları atmak için yapılan masajlar bugün pek çok çalışan için günün en güzel saatlerini oluşturuyor. SPA merkezleri aynı zamanda selülit tedavisi, cilt bakımı gibi kişisel bakım hizmetlerini de sunabilir.

Alanya SPA merkezleri de kapsamlı biçimde çalışan sağlık merkezleri konumundadır. Özellikle turizmin yoğun yaşandığı yerlerde SPA alışılagelmiş bir hizmettir. Masaj yaptırmayı ve SPA merkezini kendiniz için ayarladığınız bir saatlik tatil ve tatil merkezi olarak düşünebilirsiniz.

Masaj programları içinde selülit masajı, çeşitli bitkisel yağlarla yapılan aromatik masajlar hatta medikal masajlar bile vardır. Kökeni Uzak Doğu’ya dayanan alternatif tıp yöntemi olarak kullanılan masaj yaptırma bugün için doktorlar tarafından da ısrarla önerilen bir terapi biçimidir. Genellikle 90 dakika süren paket programlardan faydalanabilirsiniz. Teknolojik ekipmanlar, yüzme havuzu, uzman eğitmenler, Türk hamamı bir SPA kuruluşunun vazgeçilmez unsurlarıdır.

Kaplıca Kültürü ve Sağlık Turizmi

Alanya’da SPA merkezlerinde süren sağlıklı yaşam çabaları ülkemizde sağlık turizmi gibi bir kavram da yarattı. Bugün özellikle Afyon yöresinde toplanmış beş yıldızlı kaplıca otellerinin kalitesi ve hizmeti dünya çapındadır. (Alanya yöresi ise birebir turizm cennetidir.) Hem koruyucu hem de tedavi edici özellikleriyle kaplıca tedavileri özellikle fizik tedavi uzmanlarının her zaman öğütlediği yerler içindedir. Termal turizm şeklindeki bir tanımlamaya da rastlayabilirsiniz.

Spor merkezleri SPA boyutunda olmasa bile günlük koşuşturmaların yarattığı yorgunluğun sağlıklı biçimde atılabileceği yerlerdir. Yürümenin herkes için yararlı olduğu söylenir, egzersiz yapmak ise yapabilenlere ilaç gibi gelir. Bu çeşit küçük spor salonları hizmet sektörü içinde sayılırlar. Bu yüzden müşteri memnuniyeti öncelikleridir. Hijyen şartları her zaman için göz önünde tutulmalıdır.

Alanya spor salonları içinde kaliteli hizmeti bulacaksınız. Eğer böyle bir iş yeri açmayı düşünüyorsanız öncelikle yaşadığınız yerin dokusunu göz önünde bulundurun. Çünkü bir spor salonu asla karate öğreneyim de kavgada iyi adam döveyim diyenlerin yerine dönüşmemelidir.