En İyi Alanya Oto Kiralama, Araç Kiralama Firmaları Burada

En İyi Alanya Oto Kiralama, Araç Kiralama Firmaları Burada

Son yıllarda sayıları hızla artan hizmetler içinde rent a car olarak bilinen iş kolu da var. Hizmet sektörünün en tipik göstergelerinden biri olan rent a car işi aynı zamanda baştan iyice düşünülmesi gereken ticari bir faaliyettir.

Kiralık araç ihtiyacı varsa rent a car aranır. Dünyada bir zincir şeklinde çalışan ünlü isimler de vardır, ülkemizde olduğu gibi küçük bir işletme olarak iş yapmaya çalışanlarsa çoğunluktadır. Çok sayıda isim olduğu için sektörde yoğun rekabet yaşanmaktadır. Ofis merkezli olduğu kadar internet üzerinden de kiralama yapmak mümkündür.

Kiralık Araç İşi Dendiği Zaman

Bir ihtiyaç ve karşılığında sunulan kiralık araç tipik olarak hizmet sektörü içinde yer alan bir işletmeyi anlatır. Üretime yönelik çalışılmamakta, bedel karşılığında bir hizmet ortaya konmaktadır. Kiralık araç işi belki de bu yüzden son yıllarda ticari hayata atılmak isteyen pek çok kişiye cazip geldi, sayı çoğaldı.

Rent a car işinin püf noktaları nelerdir sorusunun yanıtları dikkatlice okunduğu zaman fark edilecektir ki en başta belli bir sermayenin olması gerekmektedir. Başlangıç sermayesini bir kenara ayırın. Ya kiralanması düşünülen arabalar satın alınacak ya da başka bir şirketten kiralanacaktır. İşi yürütecek (örneğin araçları gerektiği gibi teslim edecek ve gerektiği gibi geri alacak) ekip ve tamir ekibi işin olmazsa olmazlarıdır. Bakım ve onarımda işinin ehli olan bir oto tamircisi araç kiralama işinin başlamasıyla beraber hayatınıza girer.

Çalıştırılacak araçların en yeni modellerden olmasına dikkat edin. Yeni tarihli arabalar her zaman müşteri memnuniyeti yaratır. İşin yasal kısmını da halletmeniz gerekiyor. Alınacak izinlerin içinde en az 80 metrekare kapalı alanı olan bir park yeri zorunluluğu vardır. Bu kapalı alanda LPG’li araçlarınızı tutamazsınız. Bağlantı ofisinizin de işlek ve güvenli bir yerde olması size avantaj sağlayacaktır. İşte bu yüzden turistik bölgelerde şehrin ana caddesi emlakçılar ve rent a car ofisleri ile doludur.

Kiralık Araç Sigortasını Mutlaka Yaptırın

Uygun bir sigorta şirketi ile anlaşarak araçlara filo sigortası yaptırmak bu iş kolunda elzemdir. Rent a car full oto kaskosu araç poliçesi içinde bütün kiralık araçlarınızı belirtin. Sonrasında kendi internet sitenizi de açabilirsiniz. Çok kısa zamanda piyasada rekabetin büyük olduğunu ve müşterilerin sürekli kiralama ücreti daha ucuz olan arabalara doğru yöneldiğini ama aynı zamanda araçta kalite de istediğini fark edeceksiniz.

Müşteriye şehrin dilediği yerinde aracı teslim etmek ve geri teslim almak (örneğin havaalanı gibi), her kullanımdan sonra aracın bakımını yaptırmak, hijyenik kurallar çerçevesinde aracı temizletmek, bazen araçlara çocuk koltuğu koymak, uzun kiralamalarda ilk depo yakıtın promosyon sayılması bu işi yapanların sürekli karşılaştığı durumlardır. Kiralık araç işi, tüm hizmet sektörü kategorisinde yer alan işlerde olduğu gibi, birebir müşteri ile temas üzerine kuruludur.

Bu yüzden her zaman saygılı olmalı ve kendinize dikkat etmelisiniz. Varsa ofis çalışanlarınızdan da aynı özeni beklemelisiniz. Hizmet sektöründe fark ancak işin kalitesiyle yaratılır. Kiralık araçlar sizin yatırımınızdır ve işinizin kalitesini belirleyecektir.

Oto kiralama sektörünün meslek birliği kısa adı TOKKDER olan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’dir. Derneğin 2018 yılının birinci yarısına ait yayınlanan raporlara göre bu işte de bütün ekonomik hayatta olduğu gibi durgun bir döneme girildi. Geçen yıla oranla aynı döneme ait yüzde beşlik bir daralma yaşandığı açıklanıyor. Turistlerin araba kiralaması ise her zamanki gibi kurtarıcı oldu.