En iyi Alanya Aydınlatma, Spot, Avize Mağazaları»Esnaf Vitrinim

En iyi Alanya Aydınlatma, Spot, Avize Mağazaları»Esnaf Vitrinim

Asırlardır mekanlarda önemli olan aydınlatma, avize sarkıt ve ışıklandırma sistemleri birçok sektörün vazgeçilmezleri arasındaki yerini almıştır.

Bundan 7000 yıl önce aydınlatma avize sarkıt kavramları bile ortada yoktu. Çünkü ilk insanlar tesadüf eseri keşfettikleri ateşin yaydığı bu ışığın ne işe yarayacağını tam olarak bilemiyordu. Günümüzde spotlardan LED aydınlatmalara kadar uzanan geniş bir kartela içinde yer alan aydınlatma sistemleri, son derece önemli olan ışıklandırmanın birer parçası olarak gelişim göstermiştir.

Aydınlatma Sistemleri Tarihçesi

Işık kaynağı olan güneş batınca, dünya karanlığa gömülüyordu. Bazen ay ışığının yeterli geldiği görülse de insanların bir şekilde aydınlatma yaratacak birey keşfetmesi gerekiyordu. İlk insanlar ateşi bulduktan sonra yakmaya başladıkları hayvan kılı ve yağıyla kandillerin ilk versiyonlarını keşfetmişti. Hem sıcaklık veren hem de karanlıkta yol gösteren bu “şey” için zamanla balık yağı, zeytinyağı gibi yakıtlar da kullanılmaya başladı.

Romalılar ise ilkel mumları keşfederek aydınlatmaya daha estetik bir boyut kazandırdılar. Ortaçağa kadar dini ayinler başta olmak üzere çoğu yerde kullanılan bu tür mumlar, balmumu ile üretilmeye başladı. İlk Amerika yerlililerinin keşfettiği meyveden üretilen parafin de işin içine eklenince kötü koku yayan bir çeşit ortaya çıktı.

Balina yağının popüler hale gelmesiyle birlikte harekete geçen mum piyasası kokusuz ve uzun süre yanabilen mumlar üretmeye başladı. Kandillere koyulan mumlar, gaz lambaları, ülkemizde de uzun yıllar kullanılmıştır. Aydınlatma konusunda Dolmabahçe Sarayında kurulan gazhane ile sarayın aydınlanması sağlanmış, sonrası Beyoğlu bölgesi gibi bölgeler bu şekilde aydınlatılmıştır. Elektrikten çekinen 2. Abdülhamit nedeniyle ülkemiz elektrik kullanımına ancak 1913 yılında

Silahtarağa’da urulan elektrik santraliyle kademeli olarak başlamıştır.

Ülkemiz için nispeten yeni sayılabilecek olan elektrik yaygınlaşmaya başlayınca aydınlatma sistemleri de gelişme göstermiştir.

Aydınlatma Sistemleri

1879 yılın gelindiğinde defalarca deneyerek sonunda başarıya ulaşan Edison ilk ampülü icat etti. 1927 yılında ise floresan denilen bir ampül icat edilerek aydınlatma sistemlerinin gelişmesi sağlandı. 1962’de LED lamba, 1980’de ise halojen lambalar icat edilerek günümüzde hala kullanılan bu sistemler evlere yerleştirilmeye başladı.

Bir mekanın aydınlatılması için gereken elektrik tesisatı işinde uzman olan kişiler görev aldı. Zamanla mekanların ışık yansıtma ve kullanabilme özellikleri gibi konular ivme kazandı ve aydınlatma sektörü ciddi bir sektör haline geldi. Eyfel Kulesi, Boğaz Köprüsü ya da Noel Işıklandırmalarının hepsi aydınlatma sistemleri tarafından yapılmaktadır.

Mekanlarda kullandığımız birçok ürün, elektronik tesisatların enerji iletmeleriye aydınlanır. Pillerle çalışan fenerler, gece lambaları, akıllı telefon aydınlatmaları gibi birçok ışık yayan sistem asırlarca uğraşılan bir çabanın sonucu olarak karşımıza çıkmıştır.


Bu sürecin ortaya çıkmasını sağlayan birçok etken ve deney olsa da günümüzde iç ve dış mekanlarda tercih edilen aydınlatma sistemleri büyük ihtiyaçlar arasındadır. Bu sistemlerin en önemli çeşitleri güneş enerjisiyle çalışan ürünlerdir. Sokak lambalarının büyük bir kısmı güneş enerjisiyle çalışır. Bu hem tasarruf sağlar hem de yenilenebilir enerjinin teşviki açısından önemlidir.

Modern Aydınlatma Sistemleri

Modern aydınlatma sistemleri son derece önemli olan güneş enerjisiyle çalışan sistemler arasındadır. Ev tipi çeşitleri de bulunan bu ürünler yaygın kullanılabilir hale gelmiştir. Özellikle tercih edilen bir alan yoksa, öncelikle dış mekan aydınlatması sonra da iç mekan aydınlatması tercih edilmelidir.

İç mekan ışıklandırmasında ise çoğu zaman tercih edilen LED ışıklar, spot lambalar ve florasanlar dikkat çekmektedir. Modern aydınlatma sistemleri gibi klasik yöntemler de son derece özeldir. Bütçenize göre evinizde, iş yerlerinizde ve dış mekanlarınızda tercih edeceğiniz aydınlatma sistemlerini vitrinimizde yer alan seçkin mağazalardan temin edebilirsiniz.

Ev veya Ofislerinizde aydınlatma en önemli dekorasyon ürünlerinden biridir. Aydınlatma eviniz de gün ışığında rahat bir şekilde dinlenme esnasında gözlerinizi yormayacak şekilde ve özelliklerde ürünler seçmelisiniz. Aynı şekilde ofislerinizde gün boyu bilgisayarlara bakarak yorgunluğunuzun üstüne bir de aydınlatmanın kötü olması sizi daha çok yoracaktır.

Bu konuya neden değindik ?, Aydınlatma alırken avize ve ampül çeşitleri gibi bir çok özelliği olan aydınlatma sistemlerinde maliyet ve fiyattan önce doğru alanda doğru enerji yayılmasından tutun, bulunmuş olduğunuz ortamın hava ısısını etkileyecek aydınlatma gruplarını doğru ve cebinizi düşünen alternatif çözümler sunan firmalar ile çalışmanızı sağlamak.


Esnafvitrinim.com sitesinde yer alan aydınlatma firmaları kendi alanlarında uzman ekipleri ile sorunsuz ve sağlam bir şekilde kesintisiz olarak hizmet alabileceğiniz firmalardır.

İnternette en çok  aydınlatma ile ilgili, salon aydınlatması, mutfak aydınlatması, hol aydınlatması, yatak odası abajur ve aydınlatması, balkon aydınlatması, salon avize, salon sarkıtlar, salon ve hol spot aydınlatma, led aydınlatma, renkli renkli yana sönen aydınlatma, lambaderler, modern salon aydınlatması, salon tavan aydınlatması, salon aydınlatması nasıl olmalı gibi bir çok anahtar kelimelerde hepsini en iyi şekilde cevap verecek, tüm hizmetleri tek çatı altında tek firma ile çözmenizi sağlamak için konusunda en iyi firmaları tek platformda topladık.